Artikel top billede

Kinesere anklager kinesere for at stjæle højteknologi

To kinesiske telegiganter strides om 4G-teknologi.

En gang var det vestlige virksomheder, der anklagede kineserne for at stjæle deres teknologiske landvindinger.

Nu anklager ZTE, der er den andenstørste teleproducent i Kina, rivalen Huawei for at stjæle firmaets teknologi til Long Term Evolution (LTE), også kaldet 4G. Det sker som svar på, at Huawei dagen før anklagede ZTE for teknologityveri.

Sagerne om brud på patent- og varemærkebeskyttelsen skal nu køre ved domstole i Tyskland, Frankrig og Ungarn.

Læs mere hos Reuters.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere