Nokia: Festen fortsætter

Nokias kvartalsregnskaber viste et overraskende overskud før skat på 1,4 milliarder euro - cirka 10,4 milliarder kroner.

Nokia fremlagde i dag sit kvartalsregnskab for første kvartal - og tallene viser, at Nokia gør det godt. Firmaet solgte for mere end forventet og kunne præsentere et overskud på hele 10,4 milliarder danske kroner. Det er en stigning på 22 procent i forhold til første kvartal sidste år.


Nokias mobiltelefonvirksomhed øgede omsætningen med 20 procent, mens netværksdelen øgede med 35 procent. Nokia forventer, at de vil sælge mellem 450 og 500 millioner mobiltelefoner i år.


Firmaet forventer at få en omsætningsvækst på 20 procent i år. På mobilsiden har Nokia en målsætning om at nå en global markedsandel på 40 procent, mod 32 procent ved årsskiftet. Men væksten skal ikke alene komme fra salget af mobiltelefoner, selskabet også vil være ledende på infrastrukturdelen for tredje generations mobile netværk. Det er en position som Ericsson i øjeblikket besidder.


(Kilde: dogitoday)


Læs også:

  • Ericsson lider: Fyrer ti procent af staben (20. april 2001)

  • Læses lige nu

      Navnenyt fra it-Danmark

      Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

      Iver Jakobsen

      Comsystem A/S

      Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

      Per Forberg

      Renewtech ApS

      Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

      Emil Holme Fisker

      Renewtech ApS

      Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

      Mohamed El Haddaoui

      Dafolo A/S