De danske domæneregler bliver strammere

Selv domænesnyltere, der kan stave, mister domænet hurtigere.

Artikel top billede

De danske regler mod såkaldte stavefejls-snyltere er allerede stramme end andre steder i verden. Men nu bliver der skruet endnu mere op for beskyttelsen af registrerede varemærker og eksisterende domæner på den danske flig af internettet.

I 2007 gjorde DIFO og DK Hostmaster det muligt at suspendere hjemmesider, som tydeligt lukrerede på eksisterende domæner. Suspenderingen klares administrativt på få dage. Det er den administrative suspendering, der nu udvides.

Hvor det tidligere kun var domæner, der bevidst var stavet forkert, så gælder det i fremtiden, at også domæner, der indeholder deciderede varemærker, lynhurtigt kan suspenderes og slettes.

Tidligere kunne FONA for eksempel lynhurtigt få fjernet Fonaa.dk fra nettet, hvis ejermanden var en hyppig registrant af stavefejlsdomæner. I fremtiden vil FONA kunne bruge de samme skrappe regler, hvis en person med slette hensigter registrerer FONAshop.dk.

Ændringen tilsidesætter dog ikke de almindelige muligheder for at anke suspensionen eller indbringe den for Klagenævnet for Domænenavne. Det kan også kun komme på tale at lyn-suspendere et domæne fra en person, der i forvejen har tabt minimum tre sager om god domænenavnsskik.

Nu kommer domænerne bag lås og slå
DIFO og DK Hostmaster foreslår også en anden ændring af de almindelige bestemmelser.

Det er muligheden for at ”blokere” domænenavne, der tidligere har været brugt til typosquatting. Ved at blokere domænerne behøver firmaer ikke registrere domæner, som de tidligere har fået suspenderet.

Blokerede domæner er ikke umiddelbart tilgængelige for andre end den registrant, der har fået en suspendering gennemført. Skulle et firma eller en person ønske at registrere domænet, så skal firmaet, der har bedt om at få domænet blokeret, spørges først. Nægter firmaet at give domænet fri, så skal spørgsmålet kunne prøves ved Klagenævnet for Domænenavne.

DIFO og DK Hostmaster har nu sendt de to ændringer i høring frem til d. 11. maj. Der er flere informationer at hente på DIFOs hjemmeside.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job