Web-opfinder erkender fejl

Tim Berners-Lee ville gerne afskaffe den dobbelte skråstreg i webadresser og ændre rækkefølgen i domænenavne.

Manden der opfandt World Wide Web, Sir Tim Berners-Lee, erkender nu at han begik flere fejl under udviklingen af det moderne, grafiske internet - fejl, som ikke kan rettes nu. I et interview med Impactlab.com fortæller Berners-Lee, at han ville gøre flere ting anderledes i dag.

»Jeg ville have droppet de dobbelte skråstreger i web-adresser - der er ingen grund til at have dem. Og så ville jeg bytte om på rækkefølgen i domænenavne, så de største domæner kommer først; f.eks. ville adressen for BCS være http://uk.org.bcs/members,« siger englænderen, der blev slået til ridder i 2004.

På spørgsmålet om, hvilken web-udvikling der har imponeret ham mest, henviser han til Googles søgealgoritme.

»Jeg vil ikke nævne for mange, men det betyder meget for mig at jeg har fået e-mails fra folk der har fundet informationer på et medicinsk website som har reddet deres liv eller som har fundet deres livs kærlighed på et dating-site. Det vigtigste er den mangfoldighed der er tilgængelig,« siger Sir Tim Berners-Lee.

Han fremhæver sikkerhed som den vigtigste udfordring for nettets udvikling i den kommende tid. De fleste browsere fortæller ikke brugeren, hvem der ejer certifikatet når der oprettes en sikker forbindelse, og Berners-Lee mener at det er en alvorlig fejl, som er forholdsvis nem at rette.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job