Den negative stemning i IT-branchen er måske på vej til at blive afløst af forsigtig optimisme. Dansk Industris IT-branchefællesskab ITEK har nu for tredje kvartal i træk registreret fremgang for IT-sektoren, skriver Berlingske Tidende.
»Bunden ser ud til at være nået. Jeg har en fornemmelse af, at stadig flere begynder at tro på fremtiden i branchen, og når tilstrækkelig mange gør det på samme tid, begynder det at have en effekt,« siger ITEK-direktør Tom Togsverd til avisen.
Han forudsiger, at det vil være udviklingsselskaber og ikke produktionsvirksomheder, som vil opleve den største vækst.
Den adm. direktør for IT-brancheforeningen, Jakob Lyngsø, bekræfter det positive billede, men udtrykker skuffelse over udviklingen i den digitale signatur.
»Vi havde en forventning om, at der var 1,5 mio. digitale signaturer i gang på nuværende tidspunkt, men så vidt jeg ved, er tallet kun på 7.000. Det er skuffende, og det betyder, at der er mange ordrer fra det offentlige til IT-sektoren, som ikke bliver afgivet. Et så ringe antal digitale signaturer gør, at mange offentlige institutioner holder igen med investeringerne, som ellers kunne have løftet branchen frem,« siger Jakob Lyngsø til Berlingske Tidende.