Fagforening rejser sag mod Post Danmark

Post Danmark fyrer it-medarbejdere med den ene hånd og ansætter med den anden. Sådan lyder kritikken fra Dansk Magisterforening, der har rejst sag mod virksomheden.

Post Danmark afskedigede for to måneder siden 21 medarbejdere i it-afdelingen. Men nu lover Post Danmark så 10.000 kroner i dusør for at finde nye medarbejdere til Post Danmarks it-afdeling (PDI).

»Det er hverken en rimelig eller saglig personalepolitik at udlodde en dusør med den ene hånd for at skaffe nye kolleger, efter man har fyret med den anden hånd,« siger konsulent i Dansk Magisterforening, Helle Wahlberg.

To måneder efter fyringen af de 21 medarbejdere, kan de tilbageværende ansatte så tjene 10.000 kroner ved at anbefale nye medarbejdere til afdelingen. Det fremgår af en intern mail fra Post Danmarks intranet, som ComON er kommet i besiddelse af. Her fremgår det også, at Post Danmark har "rekrutterings- og fastholdelsesproblemer". Alligevel har man fyret 21 medarbejdere.

»Vi har kigget på, hvilke arbejdsudgaver og kompetencer de pågældende havde. Og ud fra det vurderet hvad vi havde af behov. Derefter har vi så reduceret arbejdsstyrken,« siger vicedirektør i Post Danmarks personaleafdeling, Hans Erik Nielsen.

Men Dansk Magisterforening er ikke tilfredse med den måde, Post Danmark har reageret på.

»Post Danmark har ikke forsøgt at matche de afskedigede i den interne jobbørs med andre stillinger i PDI,« siger konsulent Helle Wahlberg. Dansk Magisterforening (DM) repræsenterer flere af de fyrede medarbejdere og har, på baggrund af fyringsrunden, rejst sag mod Post Danmark om usaglig fyring af de 21.

Men de fyrede medarbejdere er blevet vurderet i den interne jobbørs, siger Hans Erik Nielsen.

»Det er de! Men vi har fundet, at der ikke var ledige jobs til de it-kompetencer, som de havde,« siger vicedirektøren.

»Vi kan konstatere, at der på pågældende tidspunkt, var ledige job, som de var kvalificerede til,«
siger Helle Wahlberg fra DM. Det undrer hende, hvorfor de blev fyret. Men ifølge Hans Erik Nielsen er det ikke fordi, de ikke er gode nok.

»Det er ikke det, det handler om. Så havde vi jo et problem. Men vi havde en nedgang i de arbejdsopgaver, som de pågældende havde. Derfor kunne vi ikke tilbyde dem nye jobs andre steder,« forklarer han. Han afviser, at de mange nye stillingsopslag i Post Danmark skyldes 21 nye ledige stillinger, og forklarer, at omlægning og nedgang af de fyredes arbejdsopgaver helt har fjernet behovet for deres ansættelse.

»Medarbejderne har kompetencer, som matcher de ledige stillinger, og der er ikke dokumenteret nedgang i arbejdsopgaverne,« siger konsulent Helle Wahlberg fra DM.

DM har nu rejst krav om ét års løn til én af de afskedigede, som er repræsenteret af fagforbundet.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S