Microsoft: Longhorn kommer i 2006

Softwarefirmaet har for første gang officielt bekræftet at den næste Windows-version Longhorn kommer i 2006. Men det nye filsystem WinFS bliver først klar på et senere tidspunkt.

Den næste klient-version af Windows, kendt under kodenavnet Longhorn, kommer på gaden i 2006. For første gang har Microsoft officielt bekræftet et lancerings-tidspunkt for efterfølgeren til Windows XP, der blev frigivet i oktober 2001. Men Microsoft meddeler samtidig, at en af de vigtigste nyheder i Longhorn - filsystemet WinFS - først bliver klar på et senere tidspunkt.

Det relationelle database-baserede filsystem, som skal gøre det lettere at sortere og søge i sine dokumenter, vil være i beta-stadiet på det tidspunkt, hvor Longhorn bliver frigivet, fortæller Microsoft.

»Leveringen af Longhorn til kunderne i 2006 betyder vigtige fremskridt inden for ydelse, sikkerhed og stabilitet, og vil hjælpe med at accelerere udviklingen af nye applikationer for udviklere på tværs af branchen,« udtaler Bill Gates i en pressemeddelelse.

Microsoft har også annonceret at to af hovedkomponenterne i Longhorn, den nye XML-baserede grafikmotor Avalon og kommunikations-arkitekturen Indigo, også bliver frigivet til Windows XP og Windows Server 2003 samtidig med Longhorn-lanceringen i 2006.

De to komponenter indgår i Microsofts nye programmerings-model, WinFX, som er en videreudvikling af det eksisterende .Net Framework. Ved at frigive teknologien til ældre Windows-versioner satser Microsoft på at skabe større opbakning omkring teknologien.

Den næste server-version af Windows, som går under kodenavnet Longhorn Server, ventes først klar i 2007.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S