Ris og ros til Office 2010

Prøv Office 2010 på telefonen, i browseren eller på computeren.

Artikel top billede

I denne uge er Microsoft Office 2010 officielt sluppet løs.

Kontorpakken er ventet med spænding, fordi den rummer flere nyskabelser fra Microsofts side. Især muligheden for at anvende programmet på både nettet, på smartphones og i de traditionelle rammer i desktopudgaven er set frem til med spænding.

De første anmeldelser viser, at programmørerne har gjort sig umage for at lave individuelle brugerflader, der passer godt til de forskellige platforme.

For eksempel er det let at oprette indlejrede Word-, Excel- eller PowerPoint-filer, som kan lægges på andre hjemmesider. Når man er færdig med sin PowerPoint-præsentation trykker, man bare på "embed" og så kan det færdige PowerPoint-slide lægges på en blog. ”Moder”-præsentationen gemmes på Microsofts onlinetjeneste SkyDrive eller på en SharePoint-server, og indholdet vil løbende automatisk blive ændret på de blogs eller hjemmesider, hvor filen er embedded/indlejret. Det er en funktion, som ikke er tilgængelig i desktop-versionen af Office 2010.

På samme måde har Microsoft indsat en hurtig mulighed for at bruge mobiltelefonens kamera, hvis man bruger Office på en smartphone. Funktionen er ikke tilgængelig i de andre udgaver.

Men samtidigt understreger Microsoft, at den mobile udgave og browser-udgaven skal opfattes som mindreværdig i forhold til den velkendte version installeret på computeren.

Anmeldelser
"Home"-udgaven af Office 2010 omfatter Word, Excel, PowerPoint og OneNote. Den professionelle udgave rummer også Outlook, Access og Publisher. Læs otte siders anmeldelse af den hos TechRadar.

Anmelderne er især imponerede over søgemulighedernes i Outlook og den måde Outlook præsenterer email-tråde på. Og så er der ros til samarbejdsmulighederne, når man kombimerer OneNote med SkyDrive. Omvendt er der kritik af, at mange brugbare funktioner kun er tilgængelige i den dyreste udgave af Office 2010.

Før den endelige version blev frigivet i dag, har 7,5 millioner personer hentet en betaversion af Office 2010.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S