Skuespiller udfordrer CNN i Twitter-opgør

Der er udbrudt krig om, hvem der først runder en million læsere i sin Twitter-mikroblog. CNN og Ashton Kutcher er de to mest sandsynlige kandidater.

Skuespilleren Ashton Kutcher har udfordret mediegiganten CNN til en dyst om, hvem der først runder en million læsere på mikroblogging-tjenesten Twitter. Indtil denne uge var CNN end ikke repræsenteret blandt de mest læste Twitter-blogs. Men nu har CNN købt rettighederne til den største Twitter-konto @cnnbrk med 947.000 abonnenter.

Den britiske webudvikler James Cox startede mikrobloggen @cnnbrk for tre år siden for at få CNN's nyhedstelegrammer over på sin mobiltelefon. CNN købte så mikrobloggen i denne uge, men vil ikke fortælle detaljer om prisen - muligvis fordi Twitters regler forbyder salg af konti.

På andenpladsen blandt de mest læste Twitter-mikroblogs ligger Britney Spears med 905.000 abonnenter, mens Ashton Kutcher - måske bedst kendt for sit ægteskab med Demi Moore - kommer ind på en tredjeplads med 896.947. Eller sådan var situationen ihvertfald tidligere på ugen, men nu har Kutcher overhalet Britney Spears og ligger i skrivende stund på 940.000.

Kutcher har udfordret CNN til et kapløb om at nå en million abonnenter og tv-værten Larry King har taget imod udfordringen på vejne af CNN.

Hvis Kutcher vinder vil han donere 10.000 senge med myggenet til velgørenhed på World Malaria Day, og spilfirmaet Electronic Arts har lovet at Kutchers abonnent nr. 1.000.000 får en rolle i et computerspil og et gratis eksemplar af alle nye spil i et år.

Kampen mellem skuespilleren og tv-stationen er også symbolsk for en generel trend på Twitter, som i starten mest blev brugt til hurtig distribution af nyhedstelegrammer, men nu i stigende grad bruges af kendisser til at kommunikere med deres fans.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS