Danske opfindere presses til udlandet

Dansk Opfinderforening savner støtte til private idémagere. Foreningen frygter, at Danmark mister arbejdspladser, fordi de fantasifulde hoveder flygter fra bureaukrati og mangel på finansiering. Minister afviser kritikken.

Der afsættes hvert år millioner af kroner til innovation. Alligevel er Dansk Opfinderforening utilfreds med de fantasifulde hoveders situation i Danmark.

»Der bliver afsat hundredvis af millioner til forskning og innovation, men de går alle sammen til universiteter og højere læreanstalter. Det er som om, de fuldstændig har glemt, at mange af de opfindelser, der virkelig giver arbejdspladser, sker hjemme i folks kældre og garager,« siger næstformand i Dansk Opfinderforening, Erik Skaarup, til MetroXpress.

Opfinderforeningen mener, at selvstændige opfindere presses til udlandet.

»Hele systemet gør det stort set umuligt at opdrive en krone i udviklingsstøtte. Det offentlige giver ingenting, og private investorer kræver, at man har patent på sin opfindelse, før de finansierer noget som helst. Men sådan et tager op til tre år at få,« siger Erik Skaarup.

Ifølge foreningen er Danmark det eneste land i Skandinavien, der ikke støtter private opfindere direkte.

Videnskabsminister Helge Sander afviser kritikken.

»Regeringen lægger megen vægt på, at opfindere har gode vilkår. Men vi kan ikke være fødselshjælpere for alle projekter, og jeg håber, at det er de bedste projekter, som bliver hjulpet på vej,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere