Siden den 1. februar 2005 har offentlige myndigheder været forpligtet til at sende og modtage elektronisk post i sikker form, og virksomheder har skullet sende regninger elektronisk, når de handler med det offentlige. Regningerne kan enten sendes fuldt elektronisk fra virksomhedens eget økonomisystem, via en fakturaportal på nettet eller via Læs Ind Bureau, som omdanner papirregninger til elektroniske regninger.
En række offentlige myndigheder nåede dog ikke at blive klar den 1. februar sidste år, og de centrale aktører erkender i dag, at projektet kom uheldigt fra start.
»Vi var særdeles kritiske i det første halvår med e-fakturering, fordi vores medlemmer oplevede, at deres offentlige kunder slet ikke havde styr på e-fakturering. Efter sommeren så vi, at Økonomistyrelsen arbejdede målrettet for at løse problemerne, og det skal de have ros for. Der er ingen tvivl om, at e-fakturering bliver en stor gevinst for både det offentlige og erhvervslivet den dag det er fuldt integreret i alle økonomisystemer,« siger økonom Jakob Brandt i Håndsværksrådet.
Foreningen De Samvirkende Købmænd, som repræsenterer 1.300 købmandsejede dagligvarebutikker, mener at projektet kom for hurtigt i gang.
»Hverken butikkerne eller de offentlige kunder, som f.eks. børneinstitutionerne, havde mulighed for at forberede sig ordentligt. Købmændene har løst opgaven og har udvist stor fleksibilitet over for de offentlige kunder, der har haft brug for mere tid til at implementere e-fakturering. Men det er vigtigt, at man i den videre proces også tager højde for de mindre aktører på markedet - både på den private og offentlige side,« underdirektør Henriette K. B. Andersen.
Hos erhvervs- og arbejdsgiverorganisationen Dansk Byggeri er man heller ikke ubetinget tilfreds med håndteringen af e-faktura-projektet.
»Vi identificerede meget tidligt nogle særlige områder, der gav anledning til store vanskeligheder. Det er nu lykkedes at få udarbejdet en aftale aktørerne i byggeerhvervet i mellem - et rigtigt godt resultat for branchen. Aftalens elementer burde dog have været på plads, da man iværksatte e-faktura. Det bekræfter blot, at det er vigtigt, at der i en sådan proces afsættes den nødvendige tid til at få alle aspekter med. Det er en væsentlig erfaring at tage med til de næste faser i digitaliserings-processen,« siger projektchef Jørn Jensen.