edbpriser.dk får konkurrence

Norske Dinpris vil indtage Danmark.

Med allerede 150 danske butikker har norske Dinpris fået et brohoved på det danske marked for online prisagenter. Web 2.0-teknologi og et bredt produktudbud skal konkurrere med edbpriser.dk og Kelkoo.

På Dinpris.net kan man både købe RAM-chip, musikinstrumenter og modetøj.

»Vi går ikke kun efter computere og elektronik og ser os mere som en konkurrent til Kelkoo,« siger dinpris' direktør Ayman Mackouly, til ComONs søsterblad CRN.

Dinpris, der blev grundlagt i 2004, blev sidste år siden opkøbt af det svenske telefonbogsforlag Eniro for 62 millioner svenske kroner og er siden gået ind på det svenske marked. Nu kommer turen til Danmark.

Dinpris søger nu efter onlinemedier, hvor de kan annoncerer ved hjælp af et stykke javakode lagt ind i et link i selve artiklens tekst. Når læseren peger på linket popper et billed af varen op. Et klik sender læseren til Dinpris prisagent.

I Norge har dinpris 400 butikker tilmeldte. I Danmark er det indtil videre blevet til 150 tilmeldte butikker, der dog ikke alle er blevet lagt på portalen endnu. Tilmeldt butikker omfatter blandt andet SHG og Pixmania blandt mange andre. Annocering på prisagenten er baseret på »No cure, no pay«-princippet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT