Palm fusionerer med Handspring

Fusionen mellem Handspring og Palm skærper konkurrencen mellem de håndholdte platforme.

Palm har meddelt, at selskabet fusionerer med Handspring, der gennem de seneste år har nydt stor succes med sine billige PalmOS-baserede pda'er. Sammen skal de være en værdig modstander til Microsoft i kampen om de håndholdte computere.

Palm består i dag af to afdelinger. PalmSource, der udvikler operativsystemet PalmOS, samt Palm Solutions Group, der producerer selve pda'erne og tilbehøret. Efter fusionen med Handspring vil PalmSource blive et selvstændigt selskab, mens Palm Solutions Group og Handspring sammen skal danne virksomhed under et nyt navn.

Fusionen forventes gennemført til efteråret og bliver ironisk nok sammenlignet med en familiegenforening. Handspring ejes nemlig bl.a. af Donna Dubinsky og Jeff Hawkins, der i 1992 grundlagde Palm, men forlod selskabet i 1997 for at stifte Handspring.

Siden stiftelsen har Handspring nydt stor succes med sine pda'er, der er baseret på PalmOS operativsystemet. Specielt udvidelsesporten Springboard vakte begejstring - stikket gjorde det muligt at udvide Handspring pda'erne med ekstra funktionalitet, f.eks. et digitalt kamera, en MP3-afspiller eller en mobiltelefon.

Palm er stadig den bedst sælgende pda på markedet, hårdt efterfulgt af de Microsoft-baserede Pocket PC'er. Herhjemme sælger Microsofts udgave bedre end Palm og Handspring.

Ifølge analysevirksomheden IDC faldt salget af håndholdte computere med 21 procent i det første kvartal - og både Palm og Handspring kunne da også melde om røde tal i de seneste kvartalsregnskaber.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere