AMD vil outsource chip-produktion

For at kunne klare sig i det stadigt mere kostbare kapløb med konkurrenten Intel har AMD besluttet at få deres 0,09 micron processorer fabrikeret hos andre.

Det er første gang AMD lægger noget af produktionen af processorer ud til tredjepart. AMD vil begynde at sælge disse processorer i 2003.


AMD's nye strategi er noget af en kovending. AMD har hidtil holdt fast ved, at alle deres microprocessorer skulle produceres af dem selv. AMD's chef Jerry Sanders er kendt for udtalelsen: "Rigtige mænd har fabrikker".


AMD regner med at outsource op til 25 procent af fabrikationen af processorer, men processorfabrikanten vil fortsætte med at bygge sine egne fabrikker. i 2005 vil AMD åbne to nye fabrikker. Den ene skal i samarbejde med Fujitsu producere flash-memory og den anden skal producere processorer i samarbejde med en endnu ukendt partner.


I september meddelte AMD, at de ville nedskære personalet med 15 procent og lukke to forældede fabrikker i Texas.


(Kilde: news.cnet.com)

    Læses lige nu

      Navnenyt fra it-Danmark

      IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

      Sarah Warm

      IFS Danmark A/S

      Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
      IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

      Marlene Gudman

      IFS Danmark A/S

      Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job