ComOFF: Ingen bryster på iPhone

En kontroversiel applikation til iPhone er blevet godkendt af Apple. Men ordet "boobs" var for hård kost for firmaet.

Over 20.000 mennesker har købt programmet Wobbly via Apples App Store og lagt programmet på deres iPhone.

Det er et imponerende antal solgte eksemplarer, når man finder ud af, hvad Wobbly reelt kan lave. Programmets eneste funktion er at gøre lægge et 3d-lag oven på fotografier. For eksempel kan man tage et billede af en budding og så kan Woobly gøre buddingen livagtig, så den blævrer, når man ryster telefonen.

Den bedste måde at bedømme programmet på, er ved at se denne reklamevideo.

Her demonstreres den oplagte mulighed for Wobbly. Nemlig at lægge et livagtigt lag på et sæt kvindelige attributter.

Apple har tidligere vist sig yderst restriktiv, når det kommer til at banlyse de knap så stuerene programmer, men Wobbly er kommet gennem nåleøjet. Til gengæld har Apple krævet, at Woobly fjerner ordene "boobs" (patter) og "booty" (røv) i teksten, der foreslår, hvad man skal bruge programmet til.

Apple har ikke ønsket at kommentere, hvorfor lignende skældsord ikke er banlyst fra sange, podcast og andet materiale i iTunes.

Tidligere har Apple også banlyst en stribe programmer, der kunne lave pruttelyde. De luftige programmer har dog fået efterfølgende benådning, så de nu kan findes i App Store.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision