Kodak indleder priskrig på printerblæk

Kodak går ind på printermarkedet, hvor de med lavere priser på blæk vil udfordre Hewlett-Packard, Canon og Lexmark.

De fleste brugere ved, at printerblæk kan være en dyr fornøjelse. Ofte sælges printere billigt med et tab, der opvejes af en pæn indtægt på blækket bagefter.

Ved at udfordre den strategi vil kameraproducenten Eastman Kodak nu forsøge at trænge ind på et marked, der i dag domineres af firmaer som Canon, Lexmark og især Hewlett-Packard.

Kodak vurderer selv i en pressemeddelelse, at private kunder vil kunne spare op til 50 procent på brugen af printerblæk, da en sort-hvid blækpatron til deres printere vil få en pris på ti dollars (omkring 60 kroner), mens en farvepatron vil koste femten dollars (omkring 90 kroner).

Samtidig regner Kodak med, at der er baggrund for at tro på vækst på markedet.

Den formodning bygger på en undersøgelse fra InfoTrends, der tyder på, at folk begrænser deres brug af printere på grund af prisen på printerblæk, og at billigere blæk derfor vil få folk til at bruge printeren oftere.

I marts vil Kodak bringe to nye EasyShare printere på markedet i prislejet 150-200 dollars (omkring 900-1200 kroner), der bruger deres eget blæk. Kodak forventer at kunne tjene penge på både printere og blæk. En tredje printer til 300 dollars (1800 kroner) følger i maj.

It-eksperter er dog på forhånd skeptiske overfor, hvordan Kodak vil trænge ind på et marked, hvor der allerede er hård konkurrence, og hvor det vil blive dyrt at etablere sig.

Læs Eastman Kodaks pressemeddelelse her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland