Mange vil investere i Facebook

Det vælter ind med tilbud hos Goldman Sachs.

Artikel top billede

I sidste uge skød den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs 450 millioner dollar i Facebook og modtog for pengene en ejerandel på 0,8 procent. Samtidig har Goldman Sachs oprettet en investeringsfond, hvor kunderne nu for første gang har mulighed for at investere direkte i Facebook.

Ifølge Wall Street Journal har interessen for den nye fond været enorm. Facebook er stadig privatejet, men det ventes at selskabet bliver børsnoteret inden længe – og det kan forgylde de første investorer.

Avisen skriver at Goldman Sachs har modtaget tilbud på mange milliarder dollar fra kunder, som ønsker at købe sig ind i den nye fond og dermed sikre sig en bid af det sociale netværk. Interessen skulle være så stor, at banken allerede i dag lukker for nye tilbud.

Det skulle angiveligt især være velhavende privatkunder, der har ønsket at investere i Facebook, men Goldman Sachs har også modtaget tilbud fra institutionelle investorer.

Kravet for at komme med i fonden er, at man skal være parat til at investere mindst to milliarder dollar og beholde sine andele frem til 2013.

Den specielle konstruktion er nødvendig for at omgå reglerne hos det amerikanske finansmyndigheder, som kræver at selskaber med flere end 499 aktionærer skal fremlægge deres regnskaber. Dét har det privatejede Facebook hidtil undgået.

Men det amerikanske børstilsyn SEC undersøger nu, om Facebook har overtrådt reglen om de 499 aktionærer og dermed alligevel kan forpligtes til at fremlægge sine regnskabstal.

Det store spørgsmål er, om Goldman Sachs skal regnes som én investor eller om hver enkelt aktionær, der investerer i Facebook gennem banken, skal regnes hver for sig.

Hvis det viser sig, at Facebook og Goldman Sachs holder sig inden for de gældende regler, vil SEC muligvis overveje at skærpe reglerne, skriver avisen.

Med den seneste investering fra Goldman Sachs og russiske Digital Sky Technologies bliver Facebooks anslåede værdi pludselig fordoblet fra 25 til 50 milliarder dollar eller omkring 280 mia. kr. Det betyder samtidig, at Facebook-stifteren Mark Zuckerbergs formue også fordobles fra 7 til 14 mia. dollar.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect