KMD-direktør ny brancheformand

Lars Monrad-Gylling fra KMD afløser Jens Moberg fra Microsoft som formand for IT-Brancheforeningen.

IT-Brancheforeningens hovedbestyrelse har på sit møde i dag valgt adm. dir. Lars Monrad-Gylling, KMD A/S, som formand for foreningen. Han erstatter Jens Moberg fra Microsoft EMEA, som i forrige uge fik ansvar for Central- og Sydeuropa som forretningsområde og derfor ikke ønskede at fortsætte som formand for den danske brancheforening. Jens Moberg har været formand for ITB siden august 2002.

»Min formandsperiode for ITB har været yderst inspirerende og lærerig. Jeg havde selv ønsket, at den kunne vare længere. Men jeg finder det ikke relevant at fortsætte som formand for en dansk forening i en situation, hvor ingen af mine daglige arbejdsopgaver ligger i Danmark«, siger Jens Moberg.

»Jeg er glad for den tillid, mine kolleger viser mig. IT kan skabe masser af værdi for hele det danske samfund. En aktuel udfordring er at få skabt en bedre forretning for mange af de små og mellemstore IT-virksomheder, som skal være med til yderligere at digitalisere Danmark«, siger Lars Monrad-Gylling.

ITB får også nye ansigter i foreningens forretningsudvalg og hovedbestyrelse. Adm. dir. Peter Grøndahl, Danware A/S, træder ind foreningens forretningsudvalg som viceformand side om side med de nuværende viceformænd, Kim Østrup, IBM Danmark A/S, og Jørgen Bardenfleth, Giga/Intel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere