Amitech FreeNote 4100

De nye bærbare fra Amitech er baseret på mobile processorer fra AMD og gør brug af PowerNow!-teknologien.

Danske Amitech har lanceret en ny bærbar serie, FreeNote 4100. De nye bærbare er baseret på mobile processorer fra AMD og gør brug af PowerNow!-teknologien, der giver ekstra levetid på batterierne.

4100-serien leveres i tre udgaver. 4160- og 4180-modellerne er udstyret med 1600+ Athlon XP Mobile-processor og har som standard 256 MB DDR RAM. 4170-modellen har 2000+ Athlon XP Mobile-processor og er født med 512 MB DDR RAM. I alle tre tilfælde kan hukommelsen opgraderes til 1024 MB.

Harddisken er 20 GB i 4160 og 4180-udgaverne, mens 4170 har 30 GB. Endvidere har de alle kombineret CD-brænder og DVD-drev. Der er desuden TV-Out stik på alle modeller. De bærbare har indbygget netværksstik (10/100 Mbit) og 56k modem, ligesom de er født med infrarød port.

Der er fire USB 2.0 stik og et FireWire-stik til tilslutning af eksempelvis digital kamera. 4100-serien fås med både 14.1" TFT og 15" TFT skærme, og leveres desuden både med Windows XP Pro til professionelle netværk og Windows XP Home til hjemmebrug.

FreeNote 4100 er en mindre udgave af Amitechs FreeNote 4200-serie, som blev lanceret sidste efterår. 4200-serien er baseret på Intel-processorer, mens 4100 er et billigere alternativ. Det skyldes primært, at serien er baseret på en AMD processor. En FreeNote 4160 med Athlon XP 1600+ processor, 256 MB DDR RAM og 20 GB harddisk koster 10.999 kroner inkl. moms.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect