Gates skal uddele milliarder

Verdens næstrigeste mand vil donere 85 procent af sin formue til verdens fattigste. Bill Gates skal stå for uddelingen.

Finansgeniet Warren Buffet, der er verdens næstrigeste mand, har tjent sine milliarder på aktiehandel. Nu har han imidlertid besluttet at give 85 procent af sine penge til verdens fattigste. Hans milliardærkollega og gode ven Bill Gates skal stå for uddelingen af pengene. Det skriver Politiken.

Ifølge den seneste Forbes 100-liste har Warren Buffet over 250 milliarder kroner på kistebunden, og dermed er finansgeniet verdens næstrigeste mand.

Han oplyser i et interview med finanstidsskriftet Fortune, at han vil donere omkring ni milliarder kroner om året til Bill and Melinda Gates Foundation, der er oprettet for at skabe sundhed og uddannelse for verdens fattigste.

For få uger siden kom det frem, at Bill Gates nu trækker sig tilbage fra Microsoft for at bruge mere tid på velgørenhedsarbejde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job