Amerikanske it-bosser støvsuger lønningerne

Økonomien i USA har lidt et knæk, men flere af it-branchens topchefer tjente flere penge i 2007, end de har gjort førhen.

Flere af de amerikanske it-topledere trodser den økonomiske afmatning og får flere penge i lønningsposen end tidligere. Det skriver digi.no.

En beregning foretaget af Forbes viser, at topcheferne i USAs 500 største virksomheder oplevede en samlet lønnedgang på 15 procent i 2007. Det er den mest markante nedgang i de amerikanske toplederes lønninger siden 2002.

Alligevel har flere af it-branchens topfolk formået at øge den personlige indtægt. Ifølge Forbes' beregninger var den teknologi-direktør, der tjente allermest i 2007, Oracles Larry Ellison. Han indkasserede 192,9 millioner dollars - det vil sige knap 938 millioner danske kroner - der dog primært stammer fra indløsning af optioner.

IBMs administrerende direktør Samuel Palmisano tjente 24,3 millioner dollars (118 millioner kroner), hvilket er en forøgelse på hele 38 procent i forhold til Forbes-opgørelsen for 2006. Et tredje eksempel på en topchef, der har forøget sin indtjening, er Hewlett-Packards CEO Mark Hurd, der i 2007 tjente 27,6 millioner dollars (134 millioner kroner). Det er en stigning på 36 procent.

Se listen over de tolv mest velbetalte it-bosser her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job