Tysk teleselskab blokerer for Skype på iPhone

Nu er der kommet en officiel version af Skype til iPhone, men i Tyskland vil teleselskabet T-Mobile ikke tillade at Skype anvendes over 3G-net.

I denne uge kom den første officielle version af Skype til Apple iPhone og iPod Touch. Dermed er det nu muligt at foretage gratis ip-opkald mellem to iPhones hvis Skype er installeret på begge telefoner. Det kan betyde at teleselskaberne mister omsætning - og den tyske telegigant T-Mobile, der sælger iPhone i Tyskland som Apples eksklusive partner, har da også allerede reageret ved at forbyde iPhone-brugerne at anvende Skype over selskabets 3G-net.

Skype til iPhone kan dermed kun anvendes over WLAN i Tyskland - og dermed bortfalder en stor del af nytteværdien. T-Mobile har et netværk af hotspots i Tyskland, men her vil man heller ikke tillade anvendelsen af Skype.

T-Mobile begrunder dette med, at VoIP-tjenester vil belaste selskabets netværk unødigt og samtidig kan man ikke garantere, at kunderne får en tilfredstillende samtalekvalitet. Teleselskabets brugerbetingelser for iPhone forbyder enhver form for VoIP og instant messaging-tjenester.

I Danmark har Telia, der længe stort set har haft monopol på at sælge iPhone her i landet, ikke tænkt sig at følge det tyske eksempel.

»Som udgangspunkt kunne vi ikke finde på at blokere for dette. Vi er godt klar over, at services bliver vigtigere. Der kommer hele tiden flere og flere applikationer. Det er vores opgave som teleselskab at finde vores plads i denne forretningmodel,« siger Jesper Korsskov, direktør for produktudvikling hos Telia, til ComON.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS