Google blærer sig med Chrome

For at blære sig med Chromes hurtige JavaScript-motor har Google bedt en række webdesignere om at lave digital kunst, der presser browseren til det yderste. Se resultaterne her.

Det største salgsargument for Google Chrome er den kraftfulde JavaScript motor med navnet V8. Nu sætter Google sin motor i sjette gear for at se, hvordan den klarer ærterne.

Under overskriften Chrome Experiments har Google bedt en stribe talentfulde designere om at lave tunge og fantasifulde websider, der sætter JavaScript-håndteringen på en prøve.

Af indlysende årsager opfordrer Google til, at man henter Chrome til eksperimentet, men andre browseren kan til dels også vise siderne korrekt.



Blandt eksperimenterne finder man dette puslespil, der består af video eller billeder.
Man kan også se en smuldrende udgave af en Google-side eller et uendeligt voksende træ (Se YouTube-video via billedet øverst).

Et ligende eksperiment gemmer sig bag denne bunke hoppende bolde.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg