Microsoft udvikler sikker Windows til US Air Force

Den gode nyhed: Microsoft har udviklet en super-sikker version af Windows, der løser stort set alle kendte sikkerhedsproblemer. Den dårlige nyhed: du skal arbejde for US Air Force for at få den.

Microsoft har udviklet en super-sikker udgave af Windows XP til det amerikanske luftvåben, US Air Force. Det fortæller denne artikel hos Wired. Der skulle være tale om den mest sikre udgave af Windows som Microsoft nogensinde har produceret; flere end 600 indstillings-muligheder er låst og systemet sørger for, at administrator-kodeord er unikke og udløber efter 60 dage.

Ifølge artiklen har Microsoft-chef Steve Ballmer været personligt involveret i projektet. Historien kom frem under en kongreshøring i denne uge og bruges som eksempel på, hvordan en storkunde kan tvinge leverandøren til at udvikle et mere sikkert produkt. Forbedringer, som i sidste ende også kan komme almindelige forbrugere til gode.

Det hele startede angiveligt i 2003, hvor NSA gennemførte en serie af testangreb mod luftvåbenets netværk. NSA fandt utallige sårbare punkter og i mange tilfælde skyldes det fejlkonfiguration af styresystemet. Air Force fik herefter Microsoft til at udvikle en version af Windows med begrænsede konfigurations-muligheder - denne nye udgave af styresystemet har fra starten en sikker konfiguration og det er ikke muligt at ændre den.

Ved at installere den samme Windows-konfiguration i hele netværket har US Air Force også gjort det lettere at supportere og installere patches. Tidligere skulle patches først testes mod forskellige konfigurationer og der gik i gennensnit 57 dage med at få lukket sikkerhedshullerne, nu sker det typisk i løbet af et par døgn.

US Air Force har desuden sparet 100 millioner dollar på sin nye fem-års licensaftale med Microsoft ved at samle 30 forskellige kontrakter - og det er også kun muligt fordi man har valgt at satse på én konfiguration.

Men det vigtigste er, at sikkerheden i systemerne er blevet væsentligt forbedret. Wired har uden held forsøgt at få Microsoft til at svare på, om disse forbedringer også vil finde vej til det normale Windows.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere