Skype sagsøges for 30 milliarder

Skype-stifterne Janus Friis og Niklas Zennström er blevet sagsøgt af det amerikanske selskab StreamCast for ikke mindre end 30 milliarder kroner.

Tirsdag kunne ComON fortælle, at Skype-stifterne Janus Friis og Niklas Zennström er blevet sagsøgt af det amerikanske selskab StreamCast Networks for at bruge metoder, der er i strid med den amerikanske mafialovgivning.

Nu er der så kommet beløbsstørrelse på søgsmålet, og det viser sig, at de to skandinaviske entrepenører er blevet sagsøgt for hele 30 milliarder kroner og dermed står til at miste alt, hvis retten giver SteamCast medhold. Det skriver Berlingske Tidende.

Baggrunden for sagsanlægget er, at Friis og Zennström ifølge StreamCast har stjålet teknologien bag Skype fra StreamCast-selskabet Morpheus. StreamCast kræver derfor, at Skype-folkene holder op med at bruge teknologien, og at Skype-stifterne foruden pengene fra Skype-salget betaler en erstatning på 4,1 milliarder dollars svarende til 25 milliarder kroner.

Som altid skyr Skype-stifterne pressens søgelys, og de har da også afholdt sig fra at kommentere sagsanlægget.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S