Skype sagsøges for 30 milliarder

Skype-stifterne Janus Friis og Niklas Zennström er blevet sagsøgt af det amerikanske selskab StreamCast for ikke mindre end 30 milliarder kroner.

Tirsdag kunne ComON fortælle, at Skype-stifterne Janus Friis og Niklas Zennström er blevet sagsøgt af det amerikanske selskab StreamCast Networks for at bruge metoder, der er i strid med den amerikanske mafialovgivning.

Nu er der så kommet beløbsstørrelse på søgsmålet, og det viser sig, at de to skandinaviske entrepenører er blevet sagsøgt for hele 30 milliarder kroner og dermed står til at miste alt, hvis retten giver SteamCast medhold. Det skriver Berlingske Tidende.

Baggrunden for sagsanlægget er, at Friis og Zennström ifølge StreamCast har stjålet teknologien bag Skype fra StreamCast-selskabet Morpheus. StreamCast kræver derfor, at Skype-folkene holder op med at bruge teknologien, og at Skype-stifterne foruden pengene fra Skype-salget betaler en erstatning på 4,1 milliarder dollars svarende til 25 milliarder kroner.

Som altid skyr Skype-stifterne pressens søgelys, og de har da også afholdt sig fra at kommentere sagsanlægget.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job