En mobil til en krone - regn selv den reelle pris ud

Forbrugerombudsmanden retter skarp kritik mod "køb en mobil for en krone" princippet og lancerer samtidig en service, hvor man kan regne den reelle pris for mobiltelefonen ud.

Det er ofte fristende at falde for tilbudet om at købe en splinterny mobiltelefon til en krone. Men ofte indebærer tilbudet en række skjulte udgifter, som kan gøre den billige telefon til en dyr fornøjelse.

Den billige pris skyldes nemlig, at teleselskaberne giver tilskud til telefonen for at kunne sælge et abonnement til kunden. Og teleselskabets udgift til tilskuddet hentes relativt hurtigt hjem igen via abonnementsudgiften og samtaleafgifter.

Forbrugerinformation har i den forbindelse lanceret en beregningstjeneste, hvor man selv kan regne ud, hvad den nye telefon til en krone i virkeligheden kommer til at koste - alt i alt. Samtidig kan man indregne prisen for at få låst sin telefon op hos et af de over 100 små firmaer i Danmark, der helt lovligt fjerner simlåse på mobiltelefoner.

Forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen hilser den nye tjeneste velkommen og retter samtidig en skarp kritik mod teleselskabernes markedsføringsmetoder.

»Teleselskaberne stikker i samarbejde med forhandlerne noget, der ser næsten gratis ud, op i næsen på folk. Så glemmer de, at det, de i virkeligheden køber, er et abonnement,« siger Hagen Jørgensen.

Hagen Jørgensen har tilkendegivet over for teleselskaberne, at han finder markedsføring, der udelukkende fokuserer på selve telefonens pris, kritisabel.

»Prisen på selve telefonen er jo uinteressant. Øvelsen går ud på at sælge et abonnement, og det er den samlede pris for telefon, abonnement, oprettelse og eventuelle andre ting, der er det interessante for forbrugeren,« siger han.

Forbrugerinformations nye teleprisberegner kan findes på hjemmesiden Forbrugernes Internetportal på www.fi.dk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos