Phishere bruger stråmænd

Politiet advarer nu om, at organiserede phishing-bander i stigende omfang bruger stråmænd til at overføre penge til udlandet.

Phishing er et stigende problem på nettet. Men det er ikke kun de personer, der får stjålet deres kontodata og måske tømt deres bankkonto, der kan risikere at ende som offer. Internet-kriminelle forsøger også i stigende omfang at rekruttere godtroende stråmænd, der fungerer som mellemled og sender pengene videre til bagmændene, typisk i udlandet.

Fremgangsmåden er ofte den samme. Når de organiserede phishing-bander har skaffet sig uberettiget adgang til en persons netbank-konto, finder de en stråmand, som får penge overført fra offerets konto og derefter skal sende dem videre mod betaling. Dermed bliver det sværere at spore de reelle bagmænd.

Det tyske nyhedsblad Focus fortæller om en pensionist, som uden at vide det fungerede som stråmænd og sendte 12.500 euro videre til Rusland. Pengene er i mellemtiden forsvundet, og pensionisten skal nu selv erstatte beløbet.

Det tyske politi understreger at man bør være på vagt hvis man modtager tilbud fra firmaer om at stille sin bankkonto til rådighed for tvivlsomme pengetransaktioner. I flere tilfælde har phishing-banderne oprettet websites som skal overbevise stråmændene om, at der er tale om seriøse virksomheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere