Sød musik mellem EMI og Nokia

Træt af kedelige ringetoner i mobiltelefonen? Snart kan du vælge mellem tusindvis af kendte musiktitler.

EMI Music Publishing og Nokia har indgået en aftale, som betyder at EMI's sange skal gøres tilgængelige som ringetoner til mobiltelefoner. Aftalen betyder at Nokia skal udvikle en service, som giver adgang til at downloade ringetoner.


Det kan enten ske ved at sende en SMS-besked til et bestemt nummer, eller bruge "Club Nokia Credits" systemet på Internet. EMI og Nokia fortæller, at servicen fra starten vil tilbyde kendte popsange og musik fra film og tv.


Det bliver ikke gratis at hente musik, men Nokia forventer, at ringetoner kan blive sponserede.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere