3 skruer op for styrken

3 lancerede i dag turbo-3G, der lover hastigheder på op til 10 gange mere end på det normale 3G-net.

3G-netværket har fået en hård fødsel herhjemme. Primært fordi udbyderne sjældent kan lever op til de lovede hastigheder og dækningen. Mobilt bredbånd har været en sandhed med modifikationer, men det vil teleudbyderen 3 nu ændre på.

I dag præsenterede 3 sit såkaldte turbo-3G. Det giver hastigheder på op til 10 gange mere end normalt 3G, lover selskabet.

»Alle husstande i Danmark kan nu få adgang til bredbånd,« siger Morten Christiansen, administrerende direktør hos 3, til Mobil.nu.

»Det er hastigheder, man kender hjemme fra stuerne eller kontoerne. Ægte bredbånd beskrives normalt med en hastighed på 2Mbps. Derfor er det det, der er tale om med turbo-3G. Fordelen er dog mobiliteten,« siger Morten Christiansen.

I første omgang er hastigheden 3,6 Mbps. Inden 2010 forventer 3 at sætte farten op til 40 Mbps. De næste trin er 7,2 og 14,4 Mbps, som forventes inden for et årstid.

Morten Christiansen regner med, at den nye hastighed både gør 3 interessant for private og erhverskunder. Det er dog først og fremmest virksomheder, 3 vil have fat i. 625 kroner om måneden giver fri datatrafik med en hastighed på 3 Mbps, men der vil også findes andre modeller med lavere priser, som så giver lavere hastighed og/eller begrænset datatrafik.

Danmark er det femte land i verden, der lancerer turbo-3G.

I dag er København og Frederiksberg dækket af Turbo 3G. Ved udgangen af året er det øvrige Sjælland dækket, og resten af landet dækkes i løbet af første halvår af 2007. De fleste produkter, der understøtter den nye standard, kommer først i handlen til januar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere