Dansk netaktivist i spidsen for Mozillas nye Drumbeat

Den danske journalist og netaktivist Henrik Moltke kan ikke kode. Alligevel har han fået sit drømmejob hos Mozilla.

Artikel top billede

Mozilla er mest kendt for sin Firefox-browser, men der gemmer sig mange flere initiativer bag organisationen med dinosaurus-logoet.

Et af projekterne er helt nyt og hedder Mozilla Drumbeat. Det får nu et dansk islæt med ansættelsen af Henrik Moltke.

Henrik Moltke er uddannet journalist men arbejder i øjeblikket som rådgiver for SocialSquare i København. Han er især kendt for sit engagement i Creative Commons, hvor han er dansk talsmand. Og så var han med til at lave dokumentarfilmen Good Copy Bad Copy, der illustrerer begrænsningerne ved nutidens ophavsretslove.

Og ifølge Moltke selv er det netop hans internationale engagement i spørgsmålet om åbenhed og rettigheder på nettet, der har sikret ham det, som han ikke er bange for at kalde sin drømmestilling.

Hvad f**** er Drumbeat?
Danskeren kan ikke kode. Men det får han heller ikke brug for i Drumbeat.

Drumbeat-afdelingen er Mozillas forsøg på at tage open source-tankegangen et skridt videre end udvikling af ting som Firefox, Thunderbird og SeaMonkey.

Det vil sige at skabe fællesskaber, hvor der udklækkes og samarbejdes om andre idéer til internettets fremtid. Det lyder en anelse luftigt, og Mozilla har da også kæmpet for at gøre ambitionen mere konkret. Men hele projektet er i sin spæde start, så der er stadig plads til eksperimenter, og arbejdsmoralen er ifølge Henrik Moltke: "Release early - release ofte".

Nogle af de nuværende projekter er for eksempel et, der skal bringe videoer i Wikipedia. Et andet projekt forsøger at lave brugerskabte kampagner mod vira og malware. Og et tredje arbejder på at designe klare grafiske ikoner, der indkapsler en hjemmesides privatlivs-politik, så brugere ikke skal læse alenlange tekster for at kende deres rettigheder.

Drumbeat skal så være centrum for idéerne og finde frivillige, der kan føre dem ud i livet.

Det er her Henrik Moltkes nye stilling kommer ind.

”Jeg bliver en form for projekt-ninja. Tidligere har jeg arbejdet som journalist, men jeg glæder mig til at komme til at virke som fødselshjælper for andres idéer," forklarer han.

Den nyansatte dansker har haft timelange samtaler med Mozillas top-folk, blandt andre bestyrelsesmedlem Mitchell Baker, og hendes inspirerende visioner har været medvirkende til, at han har sagt ja tak til jobbet i Paris.

”Hun kigger for eksempel 50 og 100 år ud i fremtiden for at forestille sig, hvordan vi bruger nettet. Til den tid bruger vi måske ikke browsere til at finde rundt. Men Mozillas vision om åbenhed og tilgængelighed på nettet skal vare ved,” siger Henrik Moltke om Drumbeat-projektets formål.

"Firefox sejrede gennem nørders deltagelse, og det er fantastisk. Men man skal ikke hvile på laurbærrene, og derfor skal Mozillas vision tages videre end kode og browsere og tiltrække nye mennesker," siger Henrik Moltke.

Hans første konkrete opgave bliver at bidrage til WebMadeMovies, der er en række film, som skal skære vigtigheden af et frit og åbent internet ud i pap.

Læs Henriks Moltkes egne tanker om jobskiftet på hans blog.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job