Motorola stormer frem

Med en tredobling af indtjeningen i årets første kvartal i forhold til samme periode sidste år er Motorola på vej til at genvinde markedsandele fra bl.a. Nokia.

Amerikanske Motorola, der er verdens næststørste mobiltelefonproducent, har tredoblet sin indtjening i første kvartal af 2004 i forhold til samme kvartal sidste år. Ifølge Børsen Online mener Motorola, at man er i gang med at genvinde markedsandele fra bl.a. finske Nokia.

Selskabet tjente i årets første kvartal 609 millioner dollar eller 3,8 milliarder kroner imod et første kvartal af 2003, der landede på 169 millioner dollar.

I de tre første måneder af 2004 solgte Motorola 25,3 millioner telefoner til en samlet værdi på 4,1 milliarder dollar, hvilket er salgsrekord for selskabet og en stigning på 67 procent i forhold til året før. Fremgangen står i kontrast til verdens største mobiltelefonproducent, Nokia, der i sidste uge meldte om tilbagegang i salget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S