Apple: Vi dikterer ikke iPod-priser

Apples danske salgschef afviser, at der er tale om bindende videresalgspriser på iPods, når mp3-afspilleren koster det samme landet over.

Det er ikke Apple der bestemmer, når landets elektronikkæder tager præcis det samme for en iPod, forsikrer den danske Apple-chef.

ComON kunne tirsdag afslører at landets største elektronikkæder allesammen tager 2499 kroner for en Apple iPod med 30 GB hukommelse.

Men det er butikkernes eget valg - ikke noget Apple har dikteret, forsikrer landechefen.

»Vi fortæller ikke butikkerne, hvad de skal tage for en iPod. Det vil jo være ulovligt,« fastslår den danske salgschef for Apple, Kenneth Nielsen. Han mener derimod, det handler om almindelig økonomisk forståelse, hvor udbud og efterspørgsel fastsætter prisen.

»iPods er så eftertragtet en varer. Derfor er det meget logisk, at prisen er i det samme niveau. Det handler om ganske logisk udbud og efterspørgsel,« siger Kenneth Nielsen til ComON.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere