Kritisk sikkerhedshul i PowerPoint

Et sikkerhedshul i Microsofts præsentationsprogram PowerPoint åbner for installation af fremmed kode. En patch er endnu ikke klar.

Microsoft fortæller i en ny Security Bulletin om et sikkerhedshul i præsentationsprogrammet PowerPoint som kan udnyttes til at opnå fuld kontrol over systemet. Det kræver blot, at brugeren lokkes til at åbne en manipuleret Powerpoint-fil, som f.eks. kan sendes i en e-mail eller indlejres i en webside.

Ifølge softwarefirmaet er der meldinger om, at sårbarheden allerede bliver udnyttet til aktive angreb over nettet. Problemet gælder både for Office 2000, Office XP, Office 2003 og 2004 til Mac.

En sikkerhedsopdatering er endnu ikke klar og firmaet kan heller ikke fortælle, hvornår hullet bliver lukket. Men det anbefales generelt at være varsom med at åbne filer fra ukendte afsendere.

Desuden er der mulighed for at bruge det såkaldte Microsoft Office Isolated Conversion Environment (MOICE), som isolerer binære Office-filer og dermed begrænser deres muligheder for at få adgang til systemet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland