30 personer kan arbejde på samme computer

Fujitsu klar med ultra tynd klient, der skal bane vejen for besparelser i it-afdelingen.

Så er der udsigt til besparelser i it-afdelingen. Det mener Fujitsu, som nu lancerer sin ultratynde klient Futro C400.

Med Futro C400 installeret på en arbejdsstation har medarbejdere adgang til en komplet desktopløsning, men prisen er en brøkdel af den almindelige pris, fordi Futro C400 deler ressourcerne fra en kraftig, central pc mellem brugerne.

”Målgruppen er små og mellemstore virksomheder med begrænsede it-midler og få it-ansatte, fordi løsningen stiller minimale hardware-krav og er let at implementere. Man behøver kun en enkelt værtscomputer kombineret med Futro C400-enhederne og skærme til hver arbejdsstation. Værts-pc’en fungerer som central server, og det gør systemet langt billigere end alle andre løsninger,” siger produktchef Steen Grønbeck, Fujitsu.

Fujitsu håber, at løsningen især vil vinde indpas på skoler, biblioteker og små og mellemstore virksomheder. De enkelte Futro-enheder er på størrelse med et cd-cover.

Overkapacitet
Produktchef Steen Grønbeck peger på Fujitsus egen Esprimo pc som en oplagt ”moder”-computer.

Han mener generelt, at tidens computere er så kraftige, at mange slutbrugere langt fra bruger computernes totale ydeevne, når de browser eller bruger kontorpakke-software. Derfor er det tanken, at op til 30 samtidige brugere skal kunne bruge én computer via Futro-løsningen.

”Ved at bruge ultra tynd klientteknologi har vi skabt Futro C400 ud fra devisen om at gøre livet lettere for små og mellemstore virksomheder, der har brug for fordelene ved tynde klienter, men som måske ikke har en serverbaseret back-end,” siger produktchef Steen Grønbeck, Fujitsu.

Futro kører et operativsystem, som Fujitsu kalder "Mini Linux". De tilkoblede skærme kan have opløsninger på op til 1920x1080.

Futro C400 kan købes fra slutningen af november.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job