Iran ramt af nyt cyberangreb á la Stuxnet

Vi bekæmper ny computervirus, siger Iran.

Det iranske regime er blevet ramt af en ny computervirus, de kalder "Star". Det hævder en officer fra militæret ifølge det iranske nyhedsbureau Mehr.

"Visse egenskaber for Star-virusset er blevet identificeret, deriblandt at det er kompatibelt med systemet," siger Gholam Reza Jalali, en militærchef fra det iranske militær.

Han fortæller dog ikke, hvad det specifikke mål for angrebet er. Han hævder, at virusset er let at forveksle med en almindelig exe-fil, der kunne komme fra regeringen - altså en trojaner. Derudover siger han, at skaden i den indledende fase er meget lav. Det er dog almindeligt for virusser, at de ikke rammer alt for hårdt med det samme, så malwaren kan nå at spredes, inden offeret opdager den skadelige virkning. Det er den såkaldte cloaking.

Han forklarer, at iranske eksperter for tiden er i gang med at undersøge malwaren og dens last. Der er altså flere spørgsmål end svar på nuværende tidspunkt.

Iran er over det sidste halvandet år blevet ramt af den nu berygtede virus Stuxnet, der skulle ødelægge centrifuger til berigelse af uran til landets atomenergiprogram. Ormen har også skabt frygt hos store virksomheder, eksempelvis Arla, der benytter sig af lignende it-systemer til industrianlæg.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen