Sony Ericsson flagskib forsinkes

Sony Ericssons meget omtalte smartphone, P800, kommer ikke i handelen før efter årsskiftet - tre måneder senere end planlagt.

Sony Ericssons flagskib, P800 der er en såkaldt smartphone der kombinerer mobiltelefon, pda og kamera, bliver forsinket med tre måneder. Selskabet forklarer forsinkelsen med at specifikationerne for telefonen er blevet ændret, så den også vil indeholde ekstra hukommelseskort og videoafspiller.

Der spekuleres dog også i, at forsinkelsen kan hænge sammen med flytningen af produktionen fra Sverige til en Sony-fabrik i Frankrig, skriver den svenske avis Dagens Industri.

Forsinkelsen kan skabe spændinger for Sony Ericsson samarbejdet. I et interview med Wall Street Journal i starten af september sagde Ericssons bestyrelsesformand Kurt Hellström, at Ericsson ville lukke for pengestrømmen til samarbejdet hvis ikke Sony Ericssons telefoner kunne slå igennem på markedet inden længe.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S