USB-skandalen: Kunderne kan få alle pengene tilbage

Dansk Supermarked lover nu, at alle kunder som har købt forfalskede USB-nøgler kan få pengene tilbage. De forfalskede produkter kommer fra en sending med 12-13.000 USB-nøgler, der er solgt i Danmark.

I de seneste dage har ComON modtaget mere end 30 henvendelser fra læsere som har købt forfalskede USB-nøgler gennem Elgiganten, Bilka og A-Z. Det har nu fået Dansk Supermarked til at trække de berørte produkter af mærket »MicroMemory« tilbage fra hylderne.

Samtidig lover Dansk Supermarked, at alle kunder, som har haft problemer med en MicroMemory-nøgle købt i Bilka eller A-Z, kan få varen ombyttet eller pengene retur ved at henvende sig i butikken - uanset hvornår produktet er købt.

Thomas Holm, der er indkøber i Dansk Supermarked, fortæller at beslutningen er truffet efter en dialog med leverandøren EET Nordic.

»Ifølge leverandøren drejer det sig om enkelt sending med 12-13.000 USB-nøgler i november. Denne sending skulle egentlig ikke være landet i vores butikker, men vi vil nu undersøge sagen fra Sønderborg, hvor en kunde har haft problemer med en USB-nøgle,« siger Thomas Holm.

Han fortæller at Dansk Supermarkeds butikker blev informeret allerede fredag om, at MicroMemory-produkterne skal fjernes fra hylderne.

Dansk Supermarked afviser at man har mulighed for at teste alle de elektroniske produkter, som sælges gennem butikkerne.

»Med det antal produkter vi sælger, kan vi ikke teste dem alle sammen. Vi tager selvfølgelig vores forholdsregler, men det vil ikke være muligt for os foretage stikprøvekontrol af alle varerne,« siger Thomas Holm.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere