Intel: Betal for at låse processoren op

Intel vil nu låse en del af processorens ydelse og kræve penge for at låse den op.

Artikel top billede

Nu kan du betale for at gøre din computer hurtigere – uden at skifte hardwaren i computeren. Det er kernen i Intels nye forretningsmodel, der skal testes i de kommende måneder. Fremover kan pc-ejere betale for et kort med en opgraderingskode, som aktiverer en række låste funktioner i processoren og dermed altså gør den hurtigere.

Det lyder selvfølgelig fortryllende, at man kan foretage en hardware-opgradering af sin processor uden at skulle skifte de fysiske komponenter. Intel forestiller sig, at opgraderingskortet skal koste omkring 50 dollar. Det indeholder en kode, som skal indtastes for at ”låse op” for de skjulte funktioner.

I første omgang skal forretningsmodellen testes med den kommende G6951 processor, som er en dobbelt-kerne cpu med 2,8 Ghz i Intels i3-produktserie. Den er beregnet til meget billige computere.

Fra starten vil en række af funktionerne i G6951 processoren være låst. Hvis man betaler ekstra for en opgradereringskode, kan man blandt andet øge størrelsen af chippens cache-hukommelse og aktivere hyper-threading. Det skulle så gøre computeren hurtigere.

Men tanken om at købe en hardware-enhed, hvor en del af funktionerne er låst, falder ikke i god jord alle steder. Flere bloggere har kommenteret, at det blot vil skabe forvirring hos forbrugerne, og den ekstra ydelse er næppe pengene værd.

Desuden er det sandsynligvis kun et spørgsmål om tid, før nogen finder ud af at hacke processoren for at aktivere de ekstra funktioner uden at betale.

Men den samme forretningsmodel kendes også fra spil og anden software, hvor man også bliver afkrævet betaling for at låse op for ekstra indhold.

Det menes at Acer og Gateway vil deltage i Intels pilotprojekt, der sandsynligvis starter allerede i næste måned. Intel vil ikke fortælle, hvilke lande der er omfattet af forsøget.

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job