It-folk kan ikke sove

It-folk sover dårligt om natten. De bekymrer sig så meget om arbejdet, at de ikke kan falde i søvn. Det viser en ny undersøgelse, som IT-Avisen ComON har foretaget.

Det er ikke kun en myte, at der skal løbes stærkt i it-branchen. Folk i it-branchen bekymrer sig så meget på deres arbejde, at de har problemer med at sove om natten.

Cirka hver anden bliver "mindst én gang om ugen" forstyrret i deres nattesøvn af arbejdsmæssige spekulationer. Ud af disse får mere end hver femte forstyrret sin nattesøvn "flere gange om ugen".

Det viser en frisk undersøgelse, som IT-Avisen ComON har lavet blandt knap 1200 folk, der arbejder i it-branchen.

Erik Lykke, der er formand for SamData, er chokeret over tallene. Han mener, at det tyder på et rigtig dårligt arbejdsklima, hvis man ligger vågen om natten.

Hos arbejdsgiverne mener man dog, at søvnproblemerne også kan være positive.

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura