Sony Ericsson: Vi overhaler Nokia

Sony Ericsson melder ud, at de vil overhale Nokia som verdens førende mobilproducent inden for fem år.

Ifølge Bloomberg er firmaerne Sony og Ericsson superoptimister med hensyn til deres fælles fremtid. Nyhedstjenesten skriver, at Sony Ericsson har erklæret, at de vil gå ud af 2002 med et overskud - og det på trods af, at man først skal forvente at se mobiltelefonerne fra firmaet omkring sommer næste år.


Sony Ericsson begrunder optimismen med styrken i de to firmaernes navne. Ericsson har et godt navn indenfor mobil teknologi, og Sony har samme status indenfor forbrugerelektronikken.


Optimismen stopper dog ikke her. På et pressemøde, hvor firmaet præsenterede sit nye logo, udtalte præsidenten Katsumi Ihara, at han forventer at overtage førstepladsen som mobilproducent fra Nokia i løbet af fem år, skriver Bloomberg.


Nokia sidder i dag på mere end 30 procent af det samlede salg af mobiltelefoner på verdensplan.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S