Mobil sikkerhed er it-chefens mareridt

De fleste it-chefer anser mobil sikkerhed for at være et større problem end årtusindskiftet, viser ny undersøgelse.

Håndtering af sikkerhed i forbindelse med bærbare computere, USB-nøgler og andre former for mobilt udstyr er en større udfordring end årtusindskiftet. Det mener 62 pct. af it-cheferne ifølge en ny undersøgelse gennemført af Dynamic Markets for Landesk Software.

I mange virksomheder er data efterhånden spredt over mange hundrede mobile enheder, og det skaber helt nye udfordringer. Mere end hver fjerde af de adspurgte it-chefer i undersøgelsen har ikke overblik over antallet af mobile enheder i virksomheden, og 63 pct. har ikke kontrol over sikkerheden i det mobile udstyr.

60 pct. kan ikke svare på, hvor mange personlige enheder som f.eks. USB-nøgler der er tilsluttet virksomhedens netværk. Men kun 11 procent af it-cheferne mener, at brugen af mobile enheder bør begrænses.

»Man kunne måske forvente, at flere it-chefer ville begrænse mobilt udstyr, men it-cheferne forstår forretningsfordelene ved mobilitet. Det vigtige er nu, at de begynder at følge op på, hvor mange mobile enheder virksomheden råder over, hvor mange personlige enheder der er koblet til netværket, hvem der ejer hvilket udstyr, og hvilken beskyttelse der er nødvendig for at undgå sikkerhedsproblemer,« siger Tore Brynaa, nordisk chef i Landesk Software.

På listen over de største trusselsfaktorer i forbindelse med mobile enheder kommer malware på førstepladsen (46 pct.), mens den manglende mulighed for at spore data ind og ud af netværket ligger på andenpladsen (26 pct.). Desuden peger mange på risikoen for at miste mobilt udstyr (24 procent).

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S