Danske elektronikbutikker fuppes for millioner

Svenske kreditsvindlere køber elektronik på afbetaling for derefter at forsvinde ud af landet. Butikkerne er blevet snydt for millioner.

Danske elektronikbutikker er blevet snydt af op mod 100 svenske svindlere, der har taget en ny form for kreditbedrageri i brug. Det skriver Nyhedsavisen.

Københavns Politi har derfor bedt sine svenske kollegaer om hjælp til at opstøve svindlerne, som er sluppet af sted med elektronik for et større millionbeløb.

»Nu skal vi finde ud af, om svenskerne overhovedet eksisterer, eller om navnene er fiktive. Derfor sender vi en mand til Sverige for at spore dem. Metoden, de har brugt, er at få sig en dansk folkeregister-adresse, som de bruger til at gå fra butik til butik og købe på afbetaling,« siger sektionsleder Asger Jensen fra Københavns Politis bedrageriafdeling til Nyhedsavisen.

En af de elektronikbutikker, der er blevet ramt af svindlerne, er Elgiganten, der sælger varer på afbetaling gennem Ikano Finans.

»Vi har politianmeldt sager for et ganske stort beløb. Mine kolleger i finansieringsbranchen er også ramt. Svindelformen er så omfattende, at den er døbt 'svensker-sager'. Nogle af svenskerne har endda brugt tomme danske lejligheder som folkeregisteradresse,« siger direktør Jesper Schmidt til Nyhedsavisen.

Den svenske kreditsvindel har ifølge Nyhedsavisen blandt andet også ramt telebutikker som Telia og Sonofon. Svindlerne skal angiveligt have returneret til Sverige med op mod 20 mobiltelefoner hver, som alle er købt på afbetaling. Herefter er telefonerne blevet benyttet, til de er blevet lukket.

»Jeg vil ikke komme det nærmere, end at vi har haft en hel del af sådanne sager. Og det har vi selvfølgelig taget vores forholdsregler mod,« siger Sonofons pressechef Peter Glüsing til Nyhedsavisen.

Svindelsagerne breder sig længere ud end København, da butikker i Århus og Nordsjælland også er ramt.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S