København i erhvervsoffensiv

Investeringskontoret Copenhagen Capacity vil i det kommende år satse stort på at markedsføre København over for de udenlandske it- og teknologivirksomheder, der allerede har aktiviteter i regionen.

Copenhagen Capacity, der er et servicekontor for investeringslystne udenlandske virksomheder, vil i det kommende år satse stort på at markedsføre København over for de udenlandske it- og teknologivirksomheder, der allerede har aktiviteter i regionen.

»Der er 2000 udenlandsk ejede virksomheder i København, hvoraf 500 er større virksomheder - vi vil i det kommende år tage kontakt til alle de 500 større virksomheder og oplyse om de gode vilkår for at placere nye aktiviteter i Danmark,« siger direktør for Copenhagen Capacity, O. Rolf Larssen, til ComON.

Som et redskab i markedsføringen vil Copenhagen Capacity blandt andet benytte sig af en række værktøjer til at benchmarke København i forhold til andre byer.

Det er et klart strategisk skifte, når hovedvægten i fremtiden bliver lagt på konsoliderende markedsføring over for herboende udenlanske virksomheder.

»Vi opgiver ikke strategien om at finde virksomheder i udlandet, men det nye er, at vi nu også vil kontakte de herboende virksomheder - sigtet er både at skabe nye jobs og bevare nogen, der ellers kunne være i fare for at forsvinde ud af landet,« siger O. Rolf Larssen.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S