Chef-kritik på Facebook kan koste jobbet

En ung kvinde kritiserede sin arbejdsgiver på Facebook og var tæt på at blive fyret. Fagforening advarer nu sine medlemmer mod at udtrykke sig negativt om arbejdsgiveren på nettet.

En negativ bemærkning om arbejdsgiveren på en ung kvindes Facebook-profil var tæt at koste hende jobbet. Det skriver HKbladet Østjylland. Hendes fagforening fik dog reddet hendes job, men advarer samtidig om, at andre ikke skal regne med at være lige så heldige.

»Man skal under ingen omstændigheder omtale sin arbejdsgiver og sin arbejdsplads i negative vendinger i det offentlige rum. Arbejdsgiveren kan nemlig bortvise medarbejderen for illoyal optræden. Det gælder også, selvom det offentlige rum er et forum inde i computeren,« siger faglig konsulent Hans Carøe fra HK Østjyllands handelssektor til HKBladet Østjylland.

Der er endnu ikke rejst sager om ansatte, der har udtalt sig uheldigt om arbejdsgiveren på Facebook, men det er måske kun et spørgsmål om tid. Fagforeningen advarer især de unge, som er vant til at skrive frit og hurtigt online.

»Facebook er et hurtigt medie, hvor de unge nemt ender i frisprog. Men brugerne skal være meget påpasselige med det, de skriver, og tonen, de skriver det i. Der findes efterhånden en række domme, der slår fast, at arbejdsgiveren har kunnet afskedige og bortvise medarbejdere for illoyalitet og illoyal optræden,« siger Hugh Child fra HK's juridiske kompetencecenter.

Advarslen om at tænke sig godt om, inden man lufter sine holdninger, gælder både for ens egen Facebook-profil og de mange Facebook-klubber, der især er populære blandt butiksansatte.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S