Boomtown udvider til Frankrig

TDC's spilkoncept Boomtown bliver nu eksporteret til Frankrig, hvor der er indgået samarbejde med tv-stationen Gameone.

Boomtown, der er TDC's koncept for computerspil på internettet og på netcaféer, bliver nu præsenteret for unge i Frankrig. Boomtown har indgået et samarbejde med den franske tv-station Gameone, der ejes af tv-kanalen MTV og spilproducenten Atari og er den tredje mest sete tv-station blandt de 15-24-årige i Frankrig.

Når samarbejdet træder i kraft til sommer, vil der dagligt blive reklameret for Boomtown på Gameone, hvor seerne vil blive henvist til spil-universet på Boomtowns hjemmeside. Det danske firma stiller teknologien til rådighed på en fransk udgave af den eksisterende side, hvor de besøgende vil finde samme mulighed for gratis spil eller betalt medlemskab som på den danske del. Til gengæld har Boomtown ikke aktuelle planer om at åbne fysiske netcaféer i Frankrig.

»MTV henvendte sig til os i november sidste år, da de søgte en interaktiv samarbejdspartner. Det er for os en forrygende chance for at blive præsenteret for Gameones 500.000 ugentlige seere, hvoraf de fleste netop er i vores målgruppe - og for at nå ud til et bredere internationalt publikum,« siger Boomtowns salgsdirektør, Jens Østerby, til ComON.

Ifølge Jens Østerby har Boomtown ikke aktuelle planer om yderligere internationale aftaler.

»Partnerskabet med Gameone kan udvikle sig med tiden, og vi har blandt andet leget med idéen om, at lave en Boomtown-café i Frankrig, der samtidig kan virke som tv-studie for Gameone. Samtidig er jeg også meget åben overfor andre partnerskaber,« siger han.

Boomtown blev i juni 2003 skilt ud fra TDC som et selvstændigt selskab og har i dag fire netcaféer i Danmark og franchise-cafeer i Schweiz og i Mellemøsten. Firmaets danske hjemmeside har 108.000 abonnenter, hvoraf under ti procent er betalende medlemmer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos