Telenor får bøde på 200.000 kroner

Teleselskabet tav om gebyrer.

Teleselskabet Telenor skal betale en bøde på 200.000 kroner for at have vildledt forbrugerne i en tilbudsavis og på internettet, oplyser Forbrugerombudsmanden.

Bøden på 200.000 kroner ligger i den høje ende i forhold til andre bøder for brud på markedsføringsloven.

Da Telenor sidste forår reklamerede for bredbånd på hjemmesiderne cybercity.dk og tele2.dk - der var ejet af det daværende Sonofon - informerede internetudbyderen ikke tydeligt nok om mindsteprisen, når kunden købte en computer sammen med et internetabonnement. Også i en hustandsomdelt tilbudsavis var der fejl.

Oprettelsesgebyr og forsendelsesgebyr fremgik ikke tydeligt nok i markedsføringen. Oplysningen om de to gebyrer fremgik i flere tilfælde ikke af hjemmesiderne, og i de tilfælde hvor mindsteudgiften rent faktisk blev oplyst, skete det i et pop up vindue.

Syv andre bredbåndsudbydere blev politianmeldt sammen med Telenor for knap halvandet år siden.

Efter politianmeldelsen gjorde Telenor A/S, der på det tidspunkt havde skiftet navn, Forbrugerombudsmanden opmærksom på, at selskabet i en hustandsomdelt tilbudsavis ved en fejl ikke havde oplyst mindsteudgiften forbundet med at købe en Acer mini-pc med mobilt bredbånd tydeligt nok. Computeren var annonceret til 1 krone på forsiden af tilbudsavisen, og først på side 8 fremgik det, at mindsteprisen reelt var 2.996 kr. Det var også i strid med markedsføringsloven.

Politiet tildeler virksomheder bøder for overtrædelse af markedsføringsloven efter begæring fra Forbrugerombudsmanden. Bøden skifter størrelse, alt efter vurderet kommerciel værdi af den vildledende markedsføring. 

Forbrugerombudsmanden tog det som en formildende omstændighed, at Telenors datterselskaber ophørte med markedsføringen på hjemmesiderne efter Forbrugerombudsmandens henvendelse, og at Telenor A/S har medvirket til efterforskningen af sagen. Desuden får Telenor ros for at have stoppet uddelingen af en del af tilbudsaviserne, så en del ikke nåede frem til forbrugerne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job