München er endelig klar til Linux

Efter tre år er et af de mest omtalte Linux-projekter i Europa endelig ved at komme ud af starthullerne.

Med et års forsinkelse har bystyret i München startet migreringen af de første offentlige computere fra Windows-platformen til Linux og OpenOffice. Projektet i München blev annonceret for tre år siden og fik dengang stor opmærksomhed - ikke mindst fordi Microsoft indtil sidste øjeblik forsøgte at overtale bystyret til at opgive projektet.

München valgte dog at holde fast i sine planer om at skifte til Linux, men det har vist sig at sværere end ventet. I første omgang er det kun små 100 computere ud af 14.000 pc-arbejdspladser, der er migreret til open source. Sidst på året forventer lokalforvaltningen, at Linux er installeret på 200 computere.

»Vi arbejder stadig med begge verdener - Windows og Linux - men i de kommende to år vil Linux-delen vokse, mens Windows-delen bliver mindre,« siger projekttalsmand Florian Schiessl til tyske Computerwoche. Han tilføjer at en fuldstændig migrering til Linux er »urealistisk«.

Flere af forvaltningens programmer kan kun køre under Windows, og nogle af de programmer der bruges til desktop publishing afvikles på Mac-computere.

Derfor bliver der kun tale om at udskifte Windows med Linux på almindelige kontor-pc'er, hvor forvaltningen har valgt en kombination af Debian Linux 3.1, KDE 3.5 og OpenOffice 2.

Det endelige mål er, at 80 procent af de 14.000 computere i München skal køre med open source inden udgangen af 2008.

Et andet meget omtalte Linux-projekt i norske Bergen er også foreløbig forsinket med to år.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S