Dansk professor får Oscar for computergrafik

Den danske professor i computergrafik Henrik Wann Jensen belønnes for sit arbejde med en Oscar-statue i næste måned.

Skuespillerne er efterhånden reduceret til statister i de nyeste actionbrag fra Hollywood, hvor gigantiske computerskabte kulisser og underlige skabninger stjæler opmærksomheden på det store lærred.

I den biografaktuelle tredje del af Ringenes Herre-sagaen er det den computerskabte (van)skabning Gollum, som stiller de rigtige skuespillere i skyggen - og det bliver belønnet med en teknisk Oscar-statue den 14. februar.

Prisen skal deles af Stephen R. Marschner, Pat Ranrahan og danske Henrik Wann Jensen for deres arbejde med at simulere lysrefleksioner i tredimensionelle animationer, skriver Jyllands-Posten.

Teknikken er en afgørende forudsætning for at vække computerskabninger som Gollum til live, der har en perfekt, menneskelignende hud.

Danske Henrik Wann Jensen er professor i computergrafik ved University of California i San Diego, hvor han har arbejdet siden sommeren 2002.

Et uddrag fra ceremonien den 14. februar bliver vist under den egentlige Oscar-uddeling, som finder sted den 29. februar i Hollywood.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job