Stort arrangement skal lokke it-piger til Esbjerg

Erhvervsakademi Vest slår et slag for at profilere it-branchen over for de kvindelige studerende. Arrangementet »Girls in IT« er midlet.

En lyserød hjemmeside og et heldagsarrangement. Det er ingredienserne i Erhvervsakademi Vests indsats for at lokke flere piger til skolens it-uddannelser.

På torsdag den 26. april inviterer erhvervsakademiet til arrangementet »Girls in IT« på Esbjerg Handelskole. Her skal en lang række personer gøde interessen for it blandt regionens piger.

Det er den fortsatte snak om it-branchens image-problem, der er baggrund for arrangementet. Lighedstegnet mellem it-uddannelse og programmering i døgndrift skal udviskes.

»Jeg tror, at der er mange piger, der holder sig væk fra uddannelsen, da de er bange for, at det er alt for teknisk. Men dette er langt fra sandheden,« fortæller Irma Nezirevic, der selv har gået på erhvervsakademiets datamatikerstudie.

»Der er mange aspekter, der har med mennesker at gøre. Der er emner som projektledelse, design, interaktion mellem computer og mennesker, som ofte er mere vigtig end selve teknologien.«

Du kan læse mere om arrangementet hos Erhvervsakademiet.

Erhvervsakademi Vest har de sidste fem år uddannet 166 datamatikere, hvoraf kun 29 er piger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse