EU truer med Vista-forbud

EU truer med at sætte en stopper for salget af Microsofts kommende Windows Vista, såfremt for mange funktioner bliver integreret i det kommende styresystem.

EU-kommissionens kommissær for konkurrence, Neelie Kroes, har skriftlig informeret Microsoft om, at såfremt for mange funktioner bliver bundet til det kommende styresystem Windows Vista, kan hele systemet forbydes i Europa.

Neelie Kroes sendte i forrige uge et brev til Microsoft-chef Steve Ballmer, hvori hun beskrev EU-kommissionens bekymringer om Vista. EU er nervøs for Microsofts planer om at lade Windows Vista indeholde flere af de funktioner, som i dag dækkes af selvstændige applikationer.

EU nævner blandt andet forholdet mellem Vistas integrerede browser og søgning på internettet, samt integrationen af sikkerhedsfunktioner.

Microsoft forsikrer ellers, at det vil være muligt at indstille browseren til at anvende andre søgetjenester end Microsofts egen, og at der ikke bliver integreret noget antivirus-program i Vista. Men netop bedre søgemuligheder og integreret sikkerhed, er hvad Microsofts tidligere har annonceret som fast del af det kommende Windows Vista.

En baggrund for Nellie Kroes' brev var, at EU-kommissionen i februar blev advaret af konkurrenter som IBM, Sun og Oracle mod de integrerede funktioner, som kan være i strid med de europæiske konkurrenceregler.

Microsoft har ikke kommenteret brevet, men udtrykker, at selskabet vil efterkomme brugernes krav om et mere sikkert og funktionelt styresystem, men samtidigt se på de juridiske forpligtigelser.

En lukket høring i EU i dag, bliver en opfølgning på Microsofts monopoldom fra marts 2004. Ifølge Reuters har Microsoft dog forberedt sig grundigt til denne høring. Blandt andet med et stort anlagt rollespil med tidligere belgisk justitsminister, Melchior Wathelet, som EU-dommer.

Høringen i dag er en del af den verserende monopolsag mod Microsoft, som kan pålægges dagbøder på op til to millioner Euro med tilbagevirkende kraft fra 15. desember 2005.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S